Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - NORM KADRO FAZLASI ÖĞRETMENLERİN YERLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA’NIN “KONYA’DA NORM FAZLASI ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ YAŞANAN SIKINTILAR” KONULU BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

 

Değerli Basın Mensupları, Çok Kıymetli Eğitim Çalışanları,

 

Öğretmen Atama Yönetmeliği ve Norm Kadro Esasları ile ilgili Yönetmelik gereği Konya ilinde norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin yer değiştirmeleri hakkındaki Konya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 09/03/2012 tarih ve 8928 nolu yazıları uygulamada bazı sıkıntılar yaratmıştır.

 

Dönem sonuna çok az bir süre kala başlatılan bu uygulama tabii ki Öğretmen Atama Yönetmeliğine ve Norm Kadro Yönetmeliğine uygun yapılmak zorundadır. Ancak, norm kadro fazlası durumundaki öğretmenlerin çok azı hariç çoğunluğu şu anda en az maaş karşılığı kadar derslere girmektedir. Uygulamanın Mart ayı içerisinde yapılması çok uygun bir zamanlama değildir ama bu ay Yönetmelikte böyle belirtilmiştir. Bu konuda Yönetmelik hükmünün de değiştirilmesine ve uygulamanın Ekim ya da Kasım ayı gibi yapılmasına yönelik bir çalışmaya da ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Biz, Türk Eğitim-Sen olarak sorumlu sendikacılık anlayışı gereği öğretmenlerimizin yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalamazdık. Bu konuyu ilgililerle görüştük. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Şerafettin TURAN uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda bize gerekli bilgileri verdi, biz de kendisine şu anda öğretmenlerin yaşadığı tedirginliği ve sıkıntılarını anlattık. Umarız uygulama sonucu hiçbir öğretmenimiz mağdur olmaz, çalışma azmi ve başarısı yönünde olumsuz etkilenmez.

 

Bu vesileyle uygulamanın çok fazla sıkıntılara yol açmadan yapılması yönündeki tekliflerimizi de kamuoyu ve yetkililerle paylaşmak istedik. Buna göre;

 

 1. Norm Fazlası olan Öğretmenlerden istekli olanların öncelikle kendi görev yaptıkları ilçe içerisinde tercihleri doğrultusunda yer değişiklikleri sağlanmalıdır.
 2. Çeşitli sebeplerle tercih yapamayan ve maaş karşılığı derse giren öğretmenler tercihe zorlanmamalı, re’sen atama işlemi yapılmamalı.
 3. İlçeler arasında yer değiştirmek isteyen norm kadro fazlası öğretmenlere de fırsat verilmeli, il çapındaki boş norm kadrolar ilân edilerek istekli öğretmenlerin ilçeler arasında yer değiştirmeleri sağlanmalıdır.
 4. Tercih yapmayan ya da branşında boş norm olmadığı için tercih yapamayan öğretmenlerin re’sen yer değişikliği işlemlerinde Özür Gruplarına dikkat edilmelidir.
 5. Norm Kadro Yönetmeliği gereği Haziran ve Eylül aylarında norm kadroların yetkililer tarafından güncellenmesi gerekmektedir, ancak, güncelleme işlemleri sırasında idari hatalar yapıldığından ve norm kadro fazlası öğretmenlere bu durumları yazılı olarak tebliğ edilmediğinden öğretmenler mağdur edilmektedir.
 6. Norm fazlası durumuna düşen öğretmenin zamanında bilgilendirilmediği, yazılı tebliğlerin yapılmadığı ve bu yüzden de öğretmenin tayin isteyebileceği dönemleri kaçırdığı yönünde sıkıntılar yaşanmaktadır.
 7. Özellikle aynı branşta idareci atamalarından dolayı bir okulda hiç öğretmen normu kalmamaktadır. Örneğin, Tarih branşında 16 saat ders yükü bulunan bir okulda 1 öğretmen varken, bu branşta iki tane Müdür Yardımcısı atanırsa, öğretmen norm kadro fazlasına düşebilmektedir. Öğretmeni olmayan, ders yükü idareciler tarafından doldurulan bir okuldaki öğrencilerin mağduriyetini kimse düşünmemektedir. İdareci atamalarında bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.
 8. Bilgi eksikliği ve bilgi kirliliğine meydan verilmemesi, sorumlu yöneticilerin gerekli bilgileri vererek öğretmenleri doğru bilgilendirmesi sağlanmalıdır.
 9. Öğretmeni tedirgin edecek, çalışma barışını, öğretmenin huzur ve motivasyonunu bozacak, öğretmenin şevkini kıracak, verimini düşürecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 10. Yapılan her türlü yer değişikliği işleminden dolayı norm kadro fazlası durumundaki öğretmenlerin şu andaki görev yerlerinden ilişik kesme ve yeni görev yerlerinde göreve başlama işlemleri dönem sonuna bırakılmadır.
 11. Norm Kadro Fazlası durumundaki öğretmenlerin her türlü yer değiştirme işlemleri puanları dahil tüm bilgileriyle birlikte Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün web sayfasında duyurulmalıdır.

 

İnsanı ve insani değerleri dikkate alan bir uygulama Öğretmenin şevkini ve verimini arttıracaktır. Huzursuz, moralsiz, iki gözü iki çeşme ağlayan, diken üstünde akibetinin ne olacağını bekleyen bir öğretmenden verim alınması beklenemez. Umarız değerli yöneticilerimiz hiçbir öğretmenimizi mağdur etmeden norm kadro fazlası işlemlerini başarıyla tamamlar. Biz bunu bekliyoruz, öğretmen arkadaşlarımız bunu bekliyor. Yapılan her idari hata ve yanlış uygulama yargıya taşınacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 29/03/2012.

 

 Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

 

 

29.03.2012 tarihinde eklendi ve 1,403 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68