Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - VAH KONYA'M VAH!!!

Sendikacı Gözüyle!

VAH KONYA’M VAH!!!

 

Önceki gün bir resmi kurumumuzda işlerim vardı, bu kurumun hizmet binası da değişmişti, işlerimi görmek amacıyla bu kurumumuzun yeni hizmet binasına gittim.

Bu kurum hangisi mi? Bahse konu kurumumuz, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü.

Yeni hizmet binası nerede derseniz, önceden 23 Nisan İlköğretim Okulu olarak bilinen Eski Garajın karşısındaki Okul binası.

Evet, belki de çoğu vatandaşımızın hiç bilmediği, haberdar olmadığı bu konuyla birlikte, aklıma Konya’daki kamu binalarıyla ilgili sıkıntıları yazmak geldi.

Konya, hangi tarihte il olmuştur? Fatih Sultan Mehmet Han’ın “Sultanlar Beldesi” dediği Konya, çok eski bir yerleşim yeridir. 1922 yılına kadar Eyalet merkezi olan Konya, 1923’te il (vilayet) olmuştur.

Peki! Konya ili hangi tarihte Büyükşehir olmuştur? 1987 yılında, 20.06.1987 Tarih ve 3399 Sayılı Kanun ile Konya Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Merkez ilçeler olarak da Karatay, Selçuklu ve Meram ilçeleri kurulmuştur.

Şimdi, bu bilgilerden sonra, gelelim esas konumuza. Çoğu bürokratımız ve siyasetçimiz bana kızacaklar ama, biraz zülfüyare dokunalım.

Ben, Konya’yı 1980 yılından beri bilirim. Dört-beş yıl farklı illerde kalsam da 1980 yılından itibaren Konya’da oturuyorum, Konya’nın şehirleşmesini yakından gözlemleyebiliyorum. Konya, 1923’ten beri il (vilayet), 1987’den beri de Büyükşehir statüsünde olsa da, maalesef büyük bir İLÇE yapısından asla kurtulamamıştır. Problemsiz bir şekilde MODERN bir ŞEHİR olamamıştır.

Hangisini yazalım. Çarpık kentleşme, yeterli yeşilliği olmayan bir şehirleşme, havakirliliği, insan hayatını felçeden bir trafik, yeterince teşvik alamayan bir sanayileşme, siyasetçilerin ilgisizliği, kamu binalarının yetersizliği, vs. vs.

Ben diğer konuları uzmanlara bırakayım, sadece Milli Eğitim hizmetleriyle ilgili hususlar üzerinde durayım, kafi.

Hepimizin malumu, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü daha önce Vilayet binasında hizmet veriyordu. Valiliğin hizmet birimlerinin artması ve değişik gerekçelerle önce Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yakın bir zamanda da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Vilayet binasından çıkarıldılar.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir süre Anıt alanına yakın, Konya Lisesi yanındaki aslında Sağlık Merkezi olarak vakfedilen Şükrü Doruk adlı bir hayırseverin mirasçıları tarafından yaptırılan binayı hizmet binası olarak kullanıyordu. Bu binanın depreme dayanıklı olmaması, vakıf sahiplerinin mahkemeye vermesi gibi sebeplerle zaten bu binanın boşaltılması gerekiyordu. Son olarak, aldığımız bilgilere göre, Büyükşehir Belediyesi tarafından Parkyeri yapılması gibi, binanın bulunduğu alanlarda yeni yapılaşmaya gidilmesi sebebiyle, Konya Lisesi’nin birkısmı ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kullandığı bina Büyükşehir’e devredilmiştir. Bu süreçle birlikte hizmet binası olmayan bir kurum haline gelen Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskigaraj civarındaki 23 Nisan İlköğretim Okulu binasına taşınmak zorunda kalmıştır.

Merkez İlçe Kaymakamlıklarının ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin durumları da içaçıcı değildir. Hizmete uygun olmayan emanet binalarda hizmetlerini sürdürme gayreti içerisindedirler.

Konya dışındaki illerin, hatta ilçelerin çoğunda bile Konya’daki hizmet binalarından daha güzel, hizmete elverişli İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binaları bulunurken, ya da sonradan yaptırılırken acaba Konya bu konuda niçin zayıf kalmıştır? Bu soruyu, Konya’nın bürokratlarına ve siyasetçilerine vatandaş adına sormak lazım.

Sadece Selçuklu ilçesinin Kaymakamlık binası sonradan yaptırılmış olup, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü dahil çoğu resmi daire bu binada hizmet vermeye çalışmaktadır. Sanırım İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaymakamlık binasının dışında başka bir hizmet binasındadır. Selçuklu ilçesi Kaymakamlık binasının da yeterli olduğu söylenemez.

Selçuklu’nun dışındaki merkez ilçelerin Karatay ve Meram’ın Kaymakamlık binaları zaten hiç olmamıştır, ilçe oldukları dönemde yerleştirildikleri emanet binalarda ayakta durmaya ve vatandaşa hizmet götürmeye çalışmaktadırlar.

Peki, Konya iline Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası, merkez ilçelere Kaymakamlık binası ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin kullanabileceği hizmet binaları yaptırılamaz mıydı? Bu çok mu zordu? Konya’nın bunlara yetecek parası mı yoktu? Yoksa, düşünecek, takip edecek, yaptıracak bürokratı ve siyasetçisi mi yoktu?

Konya, her zaman iktidar partisinin yanında olmuştur. İktidar partisine çıkartılabilecek en fazla sayıda milletvekili vermiştir. Başbakanı olmuştur, değişik Bakanları olmuştur. Ama yukarıdaki tablo maalesef hiç değişmemiştir.

80’li yıllara kadar olanı geçelim de 80’li yıllara bir bakalım. 12 Eylül’den sonra, parlamenter sisteme geçildiğinde göreve getirilen rahmetli Turgut ÖZAL’ın başkanlığındaki Anavatan Partisi’nin Konya’daki milletvekili sayısının tamamına sahip olduğunu hatırlıyorum. Yine, Konya Milletvekili olarak seçilen rahmetli Necmeddin ERBAKAN Hoca, Başbakan olarak görev yapmıştır. Bakanlık yapanları saymıyorum. 12 yıldır iktidarda olan A.K.P. de Konya’dan çıkartılabilecek milletvekili sayısının hemen hemen tamamına yakınını çıkarmıştır. Bu partiden de Bakanlık yapanlar vardır. Konya, yapılan son seçimlerde bu partiye % 75-80 civarında destek vermiştir. Ne yazık ki, bu desteğin karşılığı tam manasıyla alınamamıştır. Sebebini herkesin sorgulaması lazımdır, diye düşünüyorum.

İşte bu yüzden de VAH KONYA’M VAH diyorum. Sen, sana düşeni yapıyorsun da senin seçtiklerin üzerine düşeni yapmıyor. Seni bir şekilde aldatıyorlar, kandırıyorlar, hayal satarak vaatlerde bulunmaya, senin oyunu almaya devam ediyorlar. Sen buna layık değilsin! Ama, hakkını almayı da becereksin. Fazla söze hacet yok!

Haydi KONYA’M;

  1. Konya’ya yakışır Modern bir Vilayet Konağı,
  2. Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası,
  3. Karatay ve Meram İlçelerine Kaymakamlık hizmet binaları,
  4. Karatay, Selçuklu ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için hizmet binası,
  5. Modern bir Konya Öğretmenevi,

istemeliyiz, yapılması için gerekli baskılarda bulunmalıyız. Hesap sorulması gerekenler var, onlardan da hesap sormalıyız. Cezalandırılması gerekenler varsa da cezalandırmalıyız.

Yukarıda bahsettiğim binalar eğer istenirse bir yılda, hadi bilemediniz en geç iki yılda Konya’ya kazandırılabilir. Özel İdare’nin  ve Belediyelerin yaptıkları binalar buna örnek olarak gösterilebilir. Ama, eğer İSTENİRSE!

Yukarıdaki konularla ilgili Konya’nın görsel ve yazılı basınını ve sivil toplum kuruluşlarını, hatta muhalefet partilerini de duyarlı olmaya çağırıyorum. Göreve davet ediyorum.

Mevla’m görelim neyler, neylerse güzel eyler.

Eğer, zülfüyare dokunduysak da affola. Amma, kendimiz için bir şey istiyorsak namerdiz! Saygı ve muhabbetlerimle. 19/08/2014.

Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

20.08.2014 tarihinde eklendi ve 674 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68