Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA'NIN 11 OCAK 2012 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA’NIN

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET, ÖĞRETMENE DE EK ÖDEME VERİLSİN ve

2012 YILI MEMUR MAAŞLARINDAKİ ARTIŞLAR”

KONUSUNDAKİ BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

 

Sendikaların görüşü alınmadan hazırlanan 666 Sayılı KHK ile asıl iyileştirme yapılması gereken kesimlerin göz ardı edilerek, Kamudaki ücret dengesizliğini ortadan kaldırmak için hazırlandığı iddia edilen EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET DÜZENLEMESİ beraberinde yeni eşitsizlikler doğurmuştur. Eşit işe eşit ücret düzenlemesiyle üst düzey yöneticilere 759 TL ek ödeme verilirken, 1 milyon 400 bin memurumuzun ek ödemelerinde artış yapılmamasını, maaşlarının yerinde saymasını kabul edemiyoruz. Doğrusu merak ediyoruz: Bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı şu anda rahat mı? Adalet anlayışları bu mu?

 

Gerek üst düzey yöneticilere ve gerekse Milletvekili maaşlarına jet hızıyla düzenleme yapabilen Hükümet, her nedense bu milletin temel dinamiklerinden olan eğitim çalışanlarını, değerli öğretmenlerimizi yok saymaya devam etmektedir. Öğretmenlerimizin maaşlarında herhangi bir artış düşünülmemektedir. İşte bu iktidara yakışan Adalet anlayışı bu olsa gerek! Kendilerine yapılacak olan %42 zammı beğenmeyip %60’a çıkaran milletin vekilleri %45’e razı oldu. Acaba bu millet bu zammı size helal edecek mi?

 

Öte yandan %10,26 yeniden değerleme oranı belirleyerek, her türlü vergi, harç ve cezalara bu oranda artış yapan hükümet, kamu çalışanına gelince %3’lük artışlardan bahsedebilmektedir. Bunu yapan hükümet, ücretlilerin vergi dilimlerinde gerekli düzenlemeyi ısrarla yapmadığı için, verilecek olan zammın daha yılın ortası gelmeden eriyip gittiğini de görmezden gelmektedir. Daha yıl içerisinde elektrik, doğal gaz, benzin, tüp, su, ulaşım ve temel gıda maddelerine gelmesi muhtemel zam oranlarını düşünmek bile istemiyoruz. Artık Yoksulluk Sınırında geliri olan eğitim çalışanlarını zor günler beklemektedir.

 

Bütün bunların ötesinde 2011 yılı enflasyonu %10,45 olurken, memur ve emekli maaşlarına yapılan artış kümülatif olarak %8,2; ortalamada ise %6,1 olmuştur. Dolayısıyla memur maaşları 2011 yılında aylık ortalama %4,3 erimiştir. 2010 yılı Eylül ayından beri toplu sözleşme masasını oluşturmayan hükümet, 2011 yılı boyunca maaşların erimesini yalnızca izlemiş ve bilindik açıklamalarla günü kurtarma yolunu seçmiştir. Şimdi ise tarihinde ilk defa memurlarımız yeni yıla maaş zammı alamadan başlayacaktır.

 

2012 yılının Ocak ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde bütün kamu görevlileri, emekliler, dul ve yetimler ile 4/C’li çalışanlar toplu sözleşme görüşmelerini dört gözle beklemekte, maaşlarındaki erimenin durdurulmasını istemektedir. Hükümetin vurdumduymaz tavrı, 2 milyon 600 bin kamu görevlisi, 2 milyon memur emeklisi, yüz binlerce dul ve yetim ile 45 bin 4/C’liyi yok saymak ve kaderiyle baş başa bırakmak anlamı taşımaktadır. Çıkarılan son Bakanlar Kurulu Kararı’nda sosyal devlet ilkesinin unutularak, açlıkla pençeleşen 4/C’li çalışanlarımızın aile yardımı ve çocuk parası hakkından dahi faydalandırılmamasının hiçbir mantıklı izahı yoktur. Bu tutumu bir insanlık ayıbı olarak görüyoruz.

 

Bu durumun bir tek sorumlusu vardır; o da toplu sözleşme kanununu çıkarmayan hükümettir. Buradan talep ediyoruz. Toplu sözleşme kanununu çıkarmayan hükümet, zam yapmadığı her ay için memur maaş zammına ilave olarak artı %1 telafi artışı yapmalıdır.

 

İktidarda bulunduğu halde; Eşit işe eşit ücret deyip de, kamuda adaletsizlik yaratanlara, sadece üst düzey yöneticilere ek ödeme vermeyi tercih edenlere, Anayasa Referandumu ile kamu çalışanlarını aldatarak Toplu Sözleşme Hakkı verdiklerini iddia edenlere bir kez daha soruyoruz. Toplu Sözleşme ile ilgili Kanun değişikliği ne oldu? Ne zaman Toplu Sözleşme yapmak için masaya oturulacak? Kamu çalışanlarının maaşlarına da yeniden değerleme oranı kadar artış sağlamayı düşünüyor musunuz? Enflasyon farkı adı altında 2012 Ocak ayı maaşlarına yansıtılan 2,68 lik maaş artışı ne kadar adaletli olmuştur? Kamu çalışanlarını yok saymaya devam edecek misiniz? Bu soruların cevabının acil olarak verilmesini istiyoruz.

 

Türk Eğitim-Sen olarak, adaletsizlikler yaratanları her Çarşamba günü olduğu gibi bu Çarşamba da protesto ediyoruz. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Eylemimiz, mücadelemiz sonuç alınıncaya kadar sürecektir. Hükümetin, mağdur olan öğretmenlerin, akademisyenlerin ve diğer çalışanların sesine kulak vermesini istiyoruz. Haklarımızın tırpanlanmasına, yok sayılmamıza izin vermeyeceğiz. Unutulmasın ki; ADALETSİZLİK ÜZERİNE ADALET İNŞA EDİLEMEZ!

 

Buradan tüm eğitim çalışanlarına sesleniyoruz. Hakkımız olan Ek Ödemeyi almak için bizler Ankara’ya mitinge gidiyoruz. 14 Ocak 2012 Cumartesi günü saat 12.30’da Maliye Bakanlığı önünde eylem yapacağız. Bütün eğitim çalışanlarının bizimle Ankara’ya gelmesini ve bizlere destek vermelerini bekliyoruz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur. 11.01.2012.

 

 

Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

11.01.2012 tarihinde eklendi ve 957 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68