Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - "ANA-KIZ OKULDAYIZ, TÜM EĞİTİMCİLER DARDAYIZ." Konulu Basın Açıklaması yapıldı.

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA’NIN     “ANA-KIZ OKULDAYIZ UYGULAMASINDA YAŞANAN SIKINTILAR” KONULU BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

 

Değerli Basın Mensupları, Değerli Eğitim Çalışanları,

 

Bilindiği gibi, “Ana-Kız Okuldayız” Kampanyası, Milli Eğitim Bakanlığının okur-yazar olmayan vatandaşlarımıza yönelik yürüttüğü bir projedir. Bu proje yaklaşık üç-dört yıldır devam etmektedir.

 

Her yıl defaatle okullara İl Milli Eğitim Müdürlüğünce silsile yoluyla iletilen resmi yazılarda, her okulun kendi kayıt bölgesi sınırları içerisindeki okumaz-yazmaz vatandaşları tarayıp bulması ve bu vatandaşlara yönelik Okuma-Yazma Kursları açarak bu vatandaşlara Okur-Yazar Belgesi verilmesi istenir.

 

İlk bakıldığında güzel bir proje olduğu söylenebilir. Ancak, uygulamada yaşanan ve yetkililerin görmezden geldiği, çözüm üretmediği sıkıntıları maalesef kapı-kulu, şamar oğlanı olarak düşünülen ve bu hale getirilen Öğretmenler ve Okul Yöneticileri çekmektedir. Bu yüzden Konya ilinde başta merkez ilçelerimiz olmak üzere tüm ilçelerimizde eğitim çalışanları diken üstündedir, huzursuzdur, mutsuzdur.

 

En son İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2012 Şubat ayında bir ilçemize gönderilen belgeye göre 2.279 okur-yazar olmayan vatandaş bulunmaktadır. Oysa, her yıl kapı-kapı dolaşılır ve her okulda Okuma-Yazma Kursları açılır ve onlarca kursiyere Okur-Yazar Belgesi verilir. Üstelik bu belgeyi de çalışmanın hiçbir aşamasında bulunmayan Halk Eğitimi Merkezleri verir. Böyle olduğu halde üç-dört yıldır devam eden bu projeye göre bir türlü okur-yazar olmayanlar azalmaz.

 

“Ana-Kız Okuldayız”kampanyası değil de “Ana-Kız Eziyeti” haline gelen uygulamada bakın hangi sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin bir ilçemizde bir merkez okulunun yerleşim yerleri sınırları içerisinde yaklaşık olarak 2.150 kapı numarası mevcuttur. Bu kapı numaralarının çoğu çok katlı binalardan oluştuğu için gezilecek hane sayısı 3.500-4.000 civarındadır. Üstelik her hane tek tek gezilip “Aile Bildirim Formu” adı altında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen ve 21 sorudan oluşan Form vatandaşlara doldurtulacaktır. Üstelik bu iş için bir haftalık bir süre verilmektedir.

 

Hal böyle olunca ve “Güneş çarığı sıkar, çarık da ayağı sıkar” misali okul idareleri de bu işin içinden tek başlarına çıkamayınca öğretmenlere iş bölümü yaparak bu görevi paylaşmaktadır. “Bunda ne var, her öğretmen 60-70 hane geziversin” diye düşünülebilir. Ancak, bu iş için öğretmenlere ek bir ücret ödenmemesi bir yana, asli işleri olmadığı halde resmi bir görev belgesi verilmeden alanlara gitmek zorunda bırakılan öğretmenler vatandaşlara kendilerini ifade etmekte zorlanmaktadır. Öğretmen, gittiği bir hanede önce ne için geldiğini anlatmaya çalışıyor, ailenin doldurması gereken formdaki soruları sormaya başlayınca hakarete uğruyor, hatta kapı dışarı bile edilebiliyor. Ne hakla kişisel bilgilerinin istendiği ile ilgili hırçın sözlere, hatta kaba-saba, argo ifadelere maruz kalıyor. Hatta, haneye giden öğretmen Bayan olunca işin rengi çok daha değişmektedir. Bu uygulamalarda zor durumda kalan bayan öğretmenler bu işi ya eşleriyle birlikte yapmakta ya da yanlarına üst sınıflardan 3-5 öğrenciyi alarak yapmaktadır.

 

Halbuki TÜİK her ilimizdeki okur-yazar olmayanların isimlerini ve adreslerini İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderse, bu iş en kolay yoldan halledilecek. Ne var ki, bu bilgiler ilgili mercilere iletildiğinde, Mahkeme Kararı olduğu ve kişilerin özel bilgilerinin TÜİK tarafından paylaşılamayacağı söylenmektedir. İşin ilginç tarafı Devletin bir kurumu olan TÜİK kişisel bilgileri Milli Eğitim Bakanlığına “özel bilgi” olduğu gerekçesiyle vermiyor, ancak, şamar oğlanı olan öğretmenden kapı-kapı dolaşarak vatandaşların özel bilgilerinin alınması isteniyor. Bu ne yaman bir çelişkidir böyle!

 

Sonuç olarak başta öğretmen ve okul yöneticileri olmak üzere tüm eğitim çalışanları işin eziyetini çekiyor, İl Valileri, İlçe Kaymakamları, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri de “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası kapsamında ne kadar çok okur-yazar yarattıkları ile ilgili “Teşekkür” veya “Takdir” Belgesi alıyor. Herhalde atalar bunun için söylemiş olsalar gerek “Alet işler, el övünür” diye!

 

Buradan Konya Valiliğine ve Milli Eğitim Bakanlığına seslenmek istiyoruz.

 

  1. Öğretmenleri ve Okul Yöneticilerini kapı-kulu, şamar oğlanı olarak görmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?
  2. Öğretmenlerin ve Okul Yöneticilerinin idari baskılarla asli işi olmadığı halde yapmak zorunda bırakıldıkları bu tür projelere değişik çözümler bulmayı düşünüyor musunuz?
  3. Bu memlekette bu tür projelerin uygulanmasında Yaygın Eğitim Kurumları dururken Örgün Eğitim Kurumlarının personeline daha ne kadar eziyet edeceksiniz?
  4. Bu memlekette Mahalli yöneticiler olan Muhtarlar, Azalar, Belediyeler acaba bu tür projelerde görev alamazlar mı, her işte olduğu gibi okul yöneticileri ve öğretmenler niçin asli görevlerinin dışında çalışmaya zorlanırlar?
  5. TÜİK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir işbirliği yapılamaz mı? Milli Eğitim Bakanlığına lâzım olan kişisel bilgiler TÜİK tarafından sağlansa ülkede rejim mi değişir?
  6. Öğretmenin ve Okul Yöneticilerimizin hane gezilerinde uğrayacakları bir saldırı sonucu zarar görmeleri halinde bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

 

Bu vesileyle ilgilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin idari baskılarla asli görevlerinin dışında çalışmak durumunda bırakılmasının yasal olarak suç olduğunu, öğretmenin ve okul yöneticisinin başına gelecek her türlü olumsuzluktan sorumlu olduklarının bilinmesini istiyoruz.

 

Eğitim-Öğretimde verimliliği ve kaliteyi arttırmak için Öğretmeni ve Okul Yöneticilerini asli işlerinde rahat bırakalım. Yetki ve kavram kargaşasına bir son verelim. Bunu yapacak olan da bu tür projeleri uygulamaya koyanlardır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurular. 15/03/2012.

 

 

 

Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

15.03.2012 tarihinde eklendi ve 709 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68