Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - KONYA'DA GÖREV YAPAN VE ALAN DEĞİŞTİREN ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE !!!

KONYA’DA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE !!!

SORU :Alan değiştirmek Öğretmenin yasal hakkı mıdır?

CEVAP :EVET, Yasal Hakkıdır. 06/05/2010 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 44 ncü maddesi gereğince isteyen her Öğretmen Bakanlıkça belirlenen kriterler çerçevesinde Alanını değiştirebilir ve buna bağlı olarak görev yeri de değişebilir.

SORU :Öğretmen Alan değişikliği ile ilgili süreci kendisi mi belirler?

CEVAP :HAYIR, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilidir. Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı bir KILAVUZLA Alan değişikliği tarih ve şartlarını belirler.

SORU : Alan değişikliği yaptığı için görev yeri değişen bir Öğretmenin, yeni görev yerine başlaması ve burada çalışmasına yasal bir engel var mıdır?

CEVAP : HAYIR, herhangi bir yasal engel yoktur. Alan değişikliği yaptığı için görev yeri değişen bir Öğretmen Bakanlığın belirlediği tarihlerde eski görev yerinden ilişiğini keserek yeni görev yerine başlayabilir.

SONUÇ :Yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi yasal hakkını kullanan bir Öğretmen Alan değiştirerek yeni görev yerinde görevine başlaması gerekir. Ancak, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü hangi yasal gerekçelere dayandığı meçhul olan bir uygulamaya daha imza atmıştır. Bu uygulamaya göre, Alanı ve Görev Yeri değişen Sınıf Öğretmenleri maalesef 2014-Haziran ayı sonuna kadar eski görev yerlerinde geçici görevlendirme ile görevlerine devam etmek zorunda bırakılmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir. Yapılan işlem hukuka aykırıdır, öğretmenleri mağdur etmektedir.

Bu konuda Sendika olarak gerekli girişimleri yaptık, ancak bireysel olarak mağdur olan Öğretmen arkadaşlarımızın İTİRAZ DİLEKÇESİ vermesi ve gerekirse konuyu YARGIYA taşımasını öneririz. Bununla ilgili her türlü hukuki destek Sendika Avukatımızca verilecektir. ÖNEMLE DUYURULUR.

06.02.2014 tarihinde eklendi ve 764 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68