Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - BAYRAK ŞİİRİNİN ORTAÖĞRETİM DERS KİTAPLARINDAN ÇIKARTILMASINI PROTESTO ETTİK!

BAYRAK ŞİİRİnin Ortaöğretim Ders Kitaplarından çıkartılmasını proteste etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube olarak, 2 ve 3 Nolu Şube Başkanlarıyla birlikte, 18 Eylül 2012 Salı günü, saat 11.30'da Meram Konya Lisesi (Anadolu) önünde toplandık. Çok sayıda öğretmen arkadaşların da destek verdiği basın açıklaması ve protesto eylemimizde, Bayrağa ve Bayrak Şiirine sahip çıktık. Türk Milletini, devlet ve millet yapan, milli ve manevi değerlerimizin içinin boşaltılmasına, itibarsızlaştırılmasına ve unutturulmaya çalışılmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade ettik. Basın Açıklaması metni aşağıdadır.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA'NIN "BAYRAK ŞİİRİNİN DERS KİTAPLARINDAN ÇIKARTILMASI" KONUSUNDAKİ BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

Değerli Basın Mensupları, Değerli Öğretmenlerimiz ve Sevgili Öğrencilerimiz,

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, akla ziyan bir kararla, Arif Nihat ASYA'nın Bayrak ve Vatan sevgisini muazzam ifadelerle anlattığı BAYRAK şiirinin mısralarını; "öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği" gerekçesiyle Türk Dili ve Edebiyatı kitaplarından çıkarmıştır.

Hatay Milletvekili Şefik ÇİRKİN'in konuyla ilgili Soru Önergesini cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, Ortaöğretim Türk Edebiyatı kitaplarında yer alan Arif Nihat ASYA'nın 'BAYRAK' şiirinin;

"Sana benim gözümle bakmayanın,

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun,

Yuvasını bozacağım."

mısraları nedeniyle kitaptan çıkarıldığını açıklayarak aklı başında herkese "yuh" dedirtmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER; "Talim ve Terbiye Kurulu'nun "Seçilen metinler öğrencileri iyiye, güzele, doğruya yöneltmeli, iyi alışkanlıklar kazandırmalıdır." hükmü gereğince değişikliğin yapıldığını söyleyerek; "Bayrak" şiirindeki 'kuş yuvasını bozma' sözcük gruplarının Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım Dersi Kitaplarının hazırlanması ölçütlerindeki 'ders kitabına alınan metinler öğretim programında ders kitabının hazırlanması ve metin seçimi başlığı altında verilen açıklamalara uygun olmalı' ifadesiyle ve 'seçilen metinler öğrencileri iyiye, güzele, doğruya yöneltmeli, iyi alışkanlıklar kazandırmalıdır.' yargısından hareketle olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabilir. Bayrak, vatan, millet sevgisini aşılayan bu şiir, öğrenciler tarafından yanlış anlaşılabileceği düşünülerek mısralar kitaptan çıkarılmıştır." şeklinde saçmalıklarını bir marifetmiş gibi öne sürmektedir.

Türk Eğitim-Sen olarak buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz. Adında "Milli" sıfatı bulunan bir Bakanlığın, bu derece yoz bir anlayışa sahip kimselerce idare edilemeyeceği muhakkaktır.

Sayın Bakanın yaklaşımı ve iddiaları, gayri millidir, gerçekçi ve bilimsel değildir. Bu anlayışın önü alınmadığında, tüm milli ve manevi değerlerimizin rencide edileceği, içinin boşaltılarak unutturulmaya çalışılacağı bir yolun açıldığını da görüyoruz.

Türk Eğitim-Sen olarak bu arızalı anlayışı bir kez daha şiddetle kınıyor ve başta Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER olmak üzere, onun gibi düşünen herkese ilân ediyoruz ki;

Ne yaparsanız yapın, bu milletin çocuklarının yüreğinden milli ve manevi değerlere olan sadakat duygusunu sökemeyeceksiniz. Biz, Türk Öğretmenleri olarak; çocuklarımıza vatan ve millet sevgisini, milletin varlığının kendi varlığından önce geldiği fedakarlığını öğretmeye devam edeceğiz. Türk Milletini devlet ve millet yapan, milli ve manevi değerlerimizin içinin boşaltılmasına, unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz.

İşte, bu kararlılığımızı bir kez daha göstermek amacıyla, öğretim yılının ilk haftası içerisinde yurt genelinde öğrencilerimize temsilen BAYRAK ŞİİRİ dağıtıyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 18.09.2012

Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

18.09.2012 tarihinde eklendi ve 600 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68