Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - REHBER ÖĞRETMENLERE MÜJDE!

 Konya ilinde değişik ilçelerde görev yapan Rehber Öğretmenlerin kendi istekleri ve talepleri olmaksızın kadrolarının bulunduğu okulların dışındaki okullarda geçici olarak görevlendirilmesi uygulamasına Şubemiz itiraz etmişti.

Konya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2005/95 Sayılı Genelgesini gerekçe göstererek bu tür görevlendirmelerin yapılabileceği yönünde Şubemize yazılı cevap vermişti.

Bu cevap mevzuata uygun olmadığı için Şubemiz olarak konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu'na yansıtmış bulunmaktayız. Kurumdan gelen karara göre, Rehber Öğretmenler istekleri dışında başka bir okula geçici olarak görevlendirilemez. Yani, Kamu Denetçiliği Kurumu da sendikamız görüşü doğrultusunda görüş bildirmekte ve uygulamanın buna göre yapılmasını istemektedir. Kurumun kararında şöyle denilmektedir:

"... söz konusu yetki ve takdir hakkının ancak kanunların ve diğer mevzuatın izin ve yetki verdiği ölçüde yapılması, takdir hakkının açıkça tanımlanan şekilde, eşitlik ilkesine uygun olarak ve yerinde kullanılabileceğinin açık olduğu, Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şubesinin iddia ettiği üzere yukarıda sayılan mevzuat hükümlerine göre, rehber öğretmenlerin norm kadrosunda bulunduğu okul haricinde görüşü alınmadan geçici olarak görevlendirilmelerinin mümkün olmadığı, bir öğretmenin başka bir kuruma geçici görevlendirilebilmesi için izni ve görüşünün alınarak, bulunduğu okulda norm kadro fazlası olması gerektiği, sayılan şartların birlikte gerçekleşmemesi durumunda yapılacak görevlendirmelerin hukuka uygun olmayacağı ..." 

Karar problem yaşayan tüm Rehber Öğretmenlere hayırlı olsun. Sendika olarak kesinlikle mevzuata uygun olmayan işlere fırsat vermeyeceğiz, takip edeceğiz, haklarımızı aramaya devam edeceğiz.

 

Tanfer ATA

Şube Başkanı

 

 

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) Kararı.

20.06.2015 tarihinde eklendi ve 530 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68