Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Duyurular - USULSÜZ ŞUBE MÜDÜRÜ ATANMASIN!

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA’NIN “USULSÜZ ŞUBE MÜDÜRÜ GÖREVLENDİRMELERİ YAPILMASIN” KONULU BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2012/44 sayılı Genelge ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki Şube Müdürlüklerine belirli şartlarla görevlendirme/atama yapılacağı bildirilmişti.

Bu süreçte Sendikamız, Şube Müdürlüğü görevlendirmelerinin iptali için dava açmış ve görevlendirmeler yerine bir an önce “Şube Müdürlüğü Sınavı” yapılmasını istemişti. Çünkü, doğru olan; liyakati esas almadan yapılan torpilli görevlendirmeler değil, bir an önce sınav yapılarak bu kadrolara asaleten atama yapılmasıdır.

                Genel Merkezimizin başlattığı hukuki süreç üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı hatanın farkına vardı ve 2012/46 sayılı Genelge ile 2012/44 sayılı Genelgeyi yürürlükten kaldırdı. Ancak, Genelge yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen, bu Genelgeye dayalı olarak Şube Müdürlüğü görevlendirmeleri yapılmaktadır.

Birçok ilde olduğu gibi Konya’mızda da herhangi bir duyuru yapılmadan, el altından dilekçeler alınmak suretiyle çok sayıda Şube Müdürlüğü görevlendirmesi yapılacağı duyumları alınmaktadır. Üstelik bu görevlendirmeler yapılırken, herhangi bir kriter, kariyer ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamakta, siyasi ve idari telkinler doğrultusunda, yandaş olması tercih sebebi olarak yeterli kabul edilmektedir.

Bu konuda sorumluluk Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valiliklerdedir. Hukuka uygun davranması, hakkaniyetli olması, adil bir yönetim anlayışı sergilemesi gereken Milli Eğitim Müdürleri ve Valiler, ne yazık ki, siyasi partilerin temsilcileri gibi hareket etmektedir.

 

Şu anda Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitimciler infial halindedir. Hukukun böylesine çiğnendiği, ayaklar altına alındığı başka bir ülke var mıdır? Şube Müdürü olarak görevlendirilen kişiler hangi üstün meziyetlere sahiptir?  Bu kişilerin performansı, bilgi birikimi, kabiliyeti nasıl ölçülmüştür?

 

Tüm bu yaşananlar, akıllara ‘danışıklı dövüş mü?’ sorusunu da getirmektedir. Bakanlığın, göz boyama amaçlı Genelgeyi iptal edip, ardından Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Valiliklere Şube Müdürlüklerine görevlendirmeler için yeşil ışık yakmış olma ihtimali son derece güçlüdür.

 

Ancak, herkes bilmelidir ki; hiç kimse hukukun üstünde değildir. Adaletin tesis edilmediği, objektif kriterler yerine, yandaşlığın esas alındığı, bir güruha hizmet amacını taşıyan her uygulama yerle yeksan olmaya mahkûmdur.

Milli Eğitim Müdürlerinin ve Valilerin bu tavrı hem çalışma barışını bozmuş, hem de eğitimcileri rahatsız etmiştir. Zira objektif kriterlerin esas alınmadığı görevlendirmeler etik ve ahlaki olmadığı kadar, insani de değildir.

Bu görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda bu görevlendirmeyi yapan ilgililer hakkında Genel Merkezimizce suç duyurusunda bulunulacak ve görevlendirmelerin iptali için davalar açılacaktır. Bu durumun da eğitimde çok büyük bir kaosa yol açacağı aşikârdır.

 

Bakanlık eğitimde deprem yaşanmasını istemiyorsa, Şube Müdürlüğü görevlendirmelerini en kısa zamanda iptal etmeli ve Şube Müdürlüğü sınavını bir an önce yapmalıdır.

 

Buradan Konya İl Milli Eğitim Müdürümüze ve Konya Valimize sesleniyorum. Yapılan ya da yapılması planlanan Şube Müdürlüğü görevlendirmelerini hemen iptal ediniz. Bu görevlere atanmak isteyen herkese “Fırsat Eşitliği” tanınması, Hakka ve Hukuka uygun, kariyer ve liyakatın esas alındığı atamaların yapılması bakımından Şube Müdürlüğü Sınavının beklenmesi en doğru karar olacaktır.

Saygılarımızla. 11/01/2013.

 

 Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

11.01.2013 tarihinde eklendi ve 947 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68