Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Haberler - ARTIK EYLEM ZAMANI! 23 MAYIS 2012 ÇARŞAMBA GÜNÜ İŞ BIRAKIYORUZ! HAYDİ EYLEME!

KAMU ÇALIŞANLARI HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR! HÜKÜMET SADAKA ZAMMINDA ISRARLI!

Toplu sözleşme görüşmeleri kamu çalışanları ve emekliler açısından bir hayal kırıklığı olmuştur.

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında gerçekleşen toplu sözleşme sürecinin pazarlık kısmı sona erdi. Hükümet 2012 yılı için verdiği yüzde 3 +3'lük zam teklifini önce yüzde 3,5+3,5'a, sonrasında yüzde 3,5 artı 4'e çıkardı. 2013 yılı içinse yüzde 2+3 olan teklifini, yüzde 3+3'e çıkardı. Açıklanan rakamlar kamu çalışanlarının tatmin edecek oranların çok altında kaldığı için masadan anlaşma sağlanamadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise nihai tekliflerini sunduklarını bildirerek, sürecin herkese hayırlı olmasını diledi. Uzlaşma olamaması nedeniyle görev Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na geçecek. Kurul, en geç 29 Mayıs'a kadar zam oranlarını belirleyecek.

Hükümetin verdiği sadaka mahiyetindeki zam oranları, memur maaşlarına şu şekilde yansıyacaktır:

Ocak 2012 tarihinden itibaren en düşük devlet memuru maaşında 39 TL, Temmuz 2012’de 58 Tl, ortalama devlet memuru maaşında Ocak 2012 tarihi itibariyle 60 TL, Temmuz itibariyle 72 TL, Ocak 2013 itibariyle en düşük devlet memuru maaşında 45 TL, 2013 Temmuz ayı itibariyle 46,5 TL, ortalama devlet memuru maaşında Ocak ayından itibaren 57 TL, Temmuz 2013 yılından itibaren de 58,5 TL artış sağlayan bir zam teklifiyle karşı karıya kalmış durumdayız.

Hükümetin tekliflerini açıklayan Sayın Bakanın ilk ifadesine göre, nihai teklifleri olduğunu anlıyoruz. İlk defa toplu sözleşme masasında tamam denilen hususlar, bakanın sıcak baktığını söylediği konular bugün soğumuş olarak karşımıza çıktı. Toplu sözleşme ikramiyesine sıcak bakılıyordu, şimdi yok. Aile yardımına sıcak bakılıyordu, şimdi yok. Sözleşmeli personelin kadroya alınacağı şeklinde konuşulmuştu ama bu da yok. 2012’den sonra başlayan devlet memurlarına bir derece verilecekti, bu da yok. Cuma gününden bu yana daha geriye giden tekliflerle karşı karşıya kaldık. Böyle bir anlayış olmaz. Kamu İşveren kurul masada verilen sözlerin altında kalmıştır.

Ek ödeme almayan kamu çalışanları herşeye rağmen umutla bekliyordu ancak olumlu bir sonuç alınamamıştır. Artık söz bitmiştir, sıra sendikaların ve kamu çalışanlarının er meydanı olan alanlarda konuşmaya ve eylem yapmaya gelmiştir. Bu nedenle de, 23 mayıs 2012 Çarşamba günü "1 (Bir) Günlük iş bırakma” eylemi yapacağız.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenleri ve akademisyenleri, din görevlisini, hekim dışı sağlık çalışanını, KİT çalışanını, maliye çalışanlarını, polisi subayı astsubayı yok sayan bir anlayış vardı. 2 milyon 100 bin kamu çalışanını yok sayan anlayış vardı. Bunun toplu sözleşme masasında düzeltileceğini ümit ettik. Kapalı kapılar ardında yapılan düzenlemelerin kamu çalışanlarına ıstırap verdiğini biliyoruz. Ama toplu sözleşme masasında 700 bin öğretmen hesaba kitaba alınmadı. Öğretmenlerimiz genel müdürün, müsteşarın geleceği adına feda edilmiştir. Akademisyenlerimiz, sağlık çalışanları, maliye çalışanları feda edilmiştir. Yıllardır bütçe disiplini ardına saklanan hükümet anlayışını reddettik. Kamu çalışanlarına, emeklilere üç kuruşluk zammı verdiğimiz zaman Türkiye Yunanistan’a döner gibi akıl almaz gerekçelerin ardına sığınılıyor. Sayın Başbakan diyor ki; "Memura daha fazlasını veremeyiz." Bütçe Açığı, Cari Açık, Orta Vadeli Mali Plan ve Kamu Mali Disiplini de VERMEME GEREKÇESİ olarak söyleniyor.  Toplu sözleşme görüşmelerinde insanlar dini vecibelerini yerine getiremiyorlar, bir kurban kesemiyorlar diyerek 886,5 TL bir defaya mahsus olmak üzere ikramiye ödenmesini istedik. Çok görüldü, değerlendirmeye bile alınmadı, tartışılmadı bile. Dolayısıyla kamu çalışanlarına sokaklar işaret edilmiştir. Kamu çalışanları 23 Mayıs 2012 de Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapacaktır. Öğretmenlerimiz ders vermeyecek, sağlık çalışanları hizmet üretmeyecek., trenler çalışmayacak, uçaklar uçmayacak. Kamu çalışanları bir gün boyunca iş üretmeyecek. Hizmet üretmeyecek. Vatandaşlarımızdan özür diliyoruz ama iktidar sessiz kaldığımız sürece anlaşılıyor ki bundan sonraki yıllarda da kamu çalışanlarının emeklilerin sosyal haklarına ekonomik haklarına hep kör bakacak. Bu anlayışın değişmesi lazım. kamu çalışanlarının iradesiyle bu anlayışın değişmesi lazım. Herkes çıksın meydana, anayasadan kaynaklanan demokratik hakkını iş bırakma olarak kullansın. Kimse kamu çalışanlarının tehdit etmesin, iş bırakan kamu çalışanlarına kimse ceza veremeyecektir. Uluslar arası sözleşmelerden doğan hakkımızı kullanmaya kimse engel olamayacaktır.

22.05.2012 tarihinde eklendi ve 600 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68