Linkler
Basında Biz
Anket
Etkinlik Takvimi
Köşe Yazıları
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Dosyalar ve Dilekçeler
İlçe Temsilcileri
Üye Formları
Mahkeme Kararları
İLETİŞİM
ADRES
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA

TELEFON
0332 350 55 68

FAKS
0332 352 50 28
TES HABERLER
Haberler - EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET, ÖĞRETMENE DE EK ÖDEME VERİLSİN

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET, ÖĞRETMENE DE EK ÖDEME VERİLSİN KONULU EYLEMİMİZ VE BASIN AÇIKLAMAMIZ YİNE DEVAM ETTİ. HER ÇARŞAMBA OLDUĞU GİBİ YİNE 21 ARALIK 2011 ÇARŞAMBA GÜNÜ KONYA VALİLİĞİ ÖNÜNDE TOPLANARAK SAAT 12.30 DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK. AÇIKLAMA METNİ AŞAĞIDADIR. HAKKIMIZ OLAN EK ÖDEMİYİ ALINCAYA KADAR DA BU EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ.

TÜRK EĞİTİM-SEN KONYA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TANFER ATA’NIN

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET, ÖĞRETMENE DE EK ÖDEME VERİLSİN”

KONUSUNDAKİ BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.

 

Kamudaki ücret dengesizliğini ortadan kaldırmak için hazırlandığı iddia edilen eşit işe eşit ücret düzenlemesi beraberinde yeni eşitsizlikler doğurmuştur. Eşit işe eşit ücret düzenlemesiyle öğretmenlerin, profesörlerin, doçentlerin, yardımcı doçentlerin, araştırma görevlilerinin, Din Hizmetleri Sınıfındaki din görevlilerinin, Sağlık Hizmetleri Sınıfından hekim dışı sağlık personelinin, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu gibi kurumlarda çalışanların ek ödemelerinde artış olmamıştır.

 

Sendikaların görüşü hiçbir şekilde alınmadan hazırlanan 666 Sayılı KHK ile asıl iyileştirme yapılması gereken kesimlerin göz ardı edildiği açıktır. Anlaşılan o ki, bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olunan günleri çoktan geride bırakmışız. Bugüne kadar öğretmen ve akademisyenlerin maaşlarında hiçbir şekilde iyileştirme yapılmamış, bu meslek grubu ikinci plana atılmıştır. Yetiştirdiğimiz insanların, bize verdiği değer ortadadır. Bu ülkenin nesillerini yetiştirenlere karşı yapılan bu vefasızlık, bizleri derin üzüntülere boğmaktadır.

 

Hak ettiğini almaktan başka bir talebi olmayan bu insanlara reva görülen bu muameleyi kınıyoruz. Adalet diye haykırarak, adaletsizliklere imza atanların, birbiriyle çelişen uygulamaları hayata geçirenlerin, ayrımcı politikalarla çalışanlar arasında barış ve huzuru bozanların artık tüm bunlara bir son vermesini istiyoruz.

 

Yeni uygulamayla üst düzey yöneticilere 759 TL ek ödeme verilirken, 1 milyon 400 bin memurumuzun ek ödemelerinde artış yapılmamasını, maaşlarının yerinde saymasını kabul edemiyoruz. Doğrusu merak ediyoruz: Bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı şu anda rahat mı? Adalet anlayışları bu mu?

 

Öğretmen ve akademisyenler yüzde 3, yüzde 4 gibi komik zam oranları ile oyalanırken, ek ders göstergelerinde artış yapılmazken; üst düzey kesimi onurlandırmak, onları ihya etmek ne kadar adil, bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

 

Öte yandan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Öğretmenlerin 2002 yılında aldığı maaş 470 liraydı ve 165 lira da ek ders ücreti alıyorlardı. Bugün yaklaşık 1.600 lira en düşük öğretmen maaşı ve 457 lira da ek ders ücreti alıyorlar” demesi ise ayrı bir tartışma konusudur. Sayın Bakan kendi dönemlerinde piyasaya ne kadar zam yaptıklarının farkında değil galiba! Çünkü 9 yılda zamlar peşi sıra gelmiş, hayat giderek pahalanmıştır. Üstelik her öğretmen ek ders ücreti almamaktadır. Tüm öğretmenleri ek ders ücreti alıyor gibi göstermek konunun uzmanı bir Bakana hiç yakışmamıştır. Bu, en hafif deyimle kamuoyunu aldatmak, yanlış yönlendirmek anlamına gelmektedir. Öte yandan tüm gider kalemlerindeki ezici artışları görmezden gelerek, öğretmenlerin 9 yılda gerçekleşen maaş artışını bir başarı gibi sunmak büyük bir talihsizliktir ve siyaset etiği ile bağdaşmayan bir davranıştır.

 

Bu noktada Başöğretmenimiz Ulu Önder Atatürk’ü hatırlamamak elde değil. 1923 yılında bir öğretmenin maaşı ile 25 Cumhuriyet Altını alınırken, bugün göreve yeni başlayan bir öğretmen maaşıyla sadece 2,3 Cumhuriyet Altını alabilmektedir. O günden bugüne köprünün altından çok sular aktığı görülmektedir. Bugün milletvekilleri öğretmenlerden 6,7 kat daha fazla maaş almaktadır. Durum böyle olunca, bir nesli fedakârca, büyük bir özveri ile yetiştiren, bu ülkenin kilometre taşı olan öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin alınterinin karşılığını istemesi son derece doğaldır.

 

İktidarda bulunduğu halde; Eşit işe eşit ücret deyip de, kamuda adaletsizlik yaratanlar, sadece üst düzey yöneticilere ek ödeme vermeyi tercih edenler, Anayasa Referandumu ile kamu çalışanlarını aldatarak Toplu Sözleşme Hakkı verdiklerini iddia edenler kendileri değilmiş gibi bir de, Öğretmen ve Akademisyenlerin çok para aldıklarını söyleyerek, “ne iş yapıyorlar ki, sadece git, gel, daha ne verelim, beğenmeyen başka iş yapsın!” şeklinde konuşabilmektedir. Yazık, çok yazık. Daha Toplu Sözleşme için Kanun çıkartamayan, kamu çalışanlarının ne kadar maaş zammı alacaklarını ortaya koyacak bir Toplu Sözleşme tarihi belirleyemeyen Hükümet yetkilileri ancak böyle kolay laflar edebilir. Anayasa değişikliği tarihi üzerinden 15 ay geçtiği halde, Toplu Sözleşme konusunda hala gerekli yasal düzenlemeleri yapmayan, kamu çalışanlarını kandırarak, aldatarak oylarını çalan bu zihniyeti Allaha havale ediyoruz.

 

Bu arada, öğretmenler hakkında talihsiz bir açıklama yapan Eski Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Ziya SELÇUK’a da bir çift sözümüz var. “Üniversiteler 30 yıldır iyi öğretmen yetiştiremiyor.” diyen Sayın SELÇUK, nerede yetişmiştir? nerede öğretim üyeliği yapmıştır? Hangi ülkenin Milli Eğitim Bakanlığında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür? Sayın SELÇUK, kendisini inkâr ettiğinin, öğretmen yetiştiren bütün akademisyenlere ve yurdun dört bir tarafında fedakârca görev yapmaya çalışan öğretmenlere hakaret ettiğinin farkında değil galiba! Kendisini şiddetle kınıyoruz.

 

Türk Eğitim-Sen olarak, adaletsizlikler yaratanları her Çarşamba günü olduğu gibi bu Çarşamba da protesto ediyoruz. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Eylemimiz, mücadelemiz sonuç alınıncaya kadar sürecektir. Hükümetin, mağdur olan öğretmenlerin, akademisyenlerin ve diğer çalışanların sesine kulak vermesini istiyoruz.

 

Sesimize kulak verilmez ve gerekli yasal düzenlemeler yapılmazsa, bizler bu iktidarı MEMUR DÜŞMANI ilân edeceğiz.

 

Haklarımızın tırpanlanmasına, yok sayılmamıza izin vermeyeceğiz. Unutulmasın ki; ADALETSİZLİK ÜZERİNE ADALET İNŞA EDİLEMEZ!

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur. 21.12.2011.

 

Tanfer ATA

Türk Eğitim-Sen

Konya 1 Nolu Şube Başkanı

21.12.2011 tarihinde eklendi ve 648 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Web Sitesi
İhsaniye Mah. Kazım Karabekir Cad. Ülker Apt. No: 28 Kat: 1 Daire:1 42060 Selçuklu/KONYA
0332 350 55 68